2020 Winners

A01 - Picture Book - Preschool

Final Judge: Cristina Pase, Publisher at Windy Hollow Books

Wendy Bridges

Otto

Amy Dunjey

The Girl Who Danced with Dragons

Kim Rackham

Super-Duper Speedy

 

A02 - Picture Book - Primary School

Final Judge: Nicole Santilli, Editor at Allen & Unwin

Jodi Toering

Night Watch

Kate Maxwell

Smiley Wylie

Yvonne Low

Windy Washing Day

 

A03 - Picture Book - Primary - Non-Fiction

Final Judge: Diane Evans, Publishing Director at Big Sky Publishing

Lana Spasevski

The Mermaid Queen: Annette Kellerman

Annaleise Byrd

Percy Pinchbottom's new home

Deborah Frenkel

The Forest in the City

 

A04 - Chapter Book - Younger Readers

Final Judge: Mary Verney - Senior Editor – Young Readers, Penguin Random House Australia

Shaye Wardrop

Tilly Porter Other World Explorer

Joanna Wisbey

Isobel Fizz

Shaye Wardrop

My Pet Meep Candy Thief

 

A05  - Chapter Books - Older readers

Final Judge: Mary Verney - Senior Editor – Young Readers, Penguin Random House Australia

Anna Quinlan

Skeletons in the Cupboard

Annaleise Byrd

Gretel's Despair

Scott Beynon

Rollstar

 

A06 - Young Adult

Final Judge: Lisa Berryman, Children’s Publisher at HarperCollins Publishers

Alison Whipp

Our kind of wonderful

Hayley Jackson

Whispers

Michelle Macwhirter

Before This Life

 

A07 and A08 Graphic Novel or Illustrated Picture Book

or Illustrated Middle-grade novel and Illustrations

Final Judge: Rowena Beresford, Commissioning Editor and Managing Director of Yellow Brick Books

Jenny Hale

Who's Snuggly?

Jennifer Horn

Option 1 - Fearless - The Monkeys' Breakfast

Ruth-Mary Smith

Blend

Kristian Aus

Phantom Family

 

H01 - Hatchlings - Picture Books

Final Judge: Cristina Pase, Publisher at Windy Hollow Books

Eden V

When June the Baboon Went to the Moon

Gemma K

William Henry's Surprise

Allegra C

Noise in the Night

 

H02 - Hatchlings - Chapter Books & YA Novels

Final Judge: Nicole Santilli, Editor at Allen & Unwin

Sophia B

C8

Sophia B

Rose & Thorn

Jobe T

The Waste

 

H03 - Hatchlings Illustrations

Final Judge: Rowena Beresford, Commissioning Editor and Managing Director of Yellow Brick Books

Ayla J

Option 1 - Fearless - Chaos In The Kitchen

Bella Z

Illustrated Picture Book - The Lost Scrolls

Ayla J

Option 1 - Fearless – Noisy Monkeys

 

CYA Published

Final Judge: Jacinta di Mase & Danielle Binks, Agents at Jacinta di Mase Management

Marianna Shek

Apprentice Guild to Fairyside

Katrina Germein

Dragon's Feast : Wonderful, Colourful, Weird Aussie Wasps

Sharon Johnston

A Portion of Fate

Janet Tiitinen

The Strange Creature, Flash Flood book cover, Anna is Annoyed

Nicole Godwin

Burning Hot : Little Nature , Swoop

Suzanne Houghton

Paper Elephants : Rainbow George. : The Tortoise and the Hair

Julia Wakefield

Mighty Murray

Samantha-Ellen Bound

Seven Wherewithal Lane

 

Everything's a Genre - Aspiring

Final Judge: Clive Hebard, Managing Editor, Melbourne – Penguin Random House Australia

Nancy Cunningham

The Bridge

Laree Chapman

Hawker's Road: The Hangman's Noose

Sandra Edgar

Return to Bramble Bay

 

Everything's a Genre - U18

Final Judge: Clive Hebard, Managing Editor, Melbourne – Penguin Random House Australia

Ella Meischke

The Seventh Sun

Alexis Wright

Bee a beeliever and other short stories

Omar Ghanem

English Poems

 

Everything's a Genre - Published

Final Judge: Clive Hebard, Managing Editor, Melbourne – Penguin Random House Australia

Sandra Edgar

Return to Bramble Bay

Emily Brewin

The Piano

Lisa Chaplin

The Fields of Garbania

 
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White Twitter Icon

©2020 by CYA Conference.